Stowarzyszenie - misja

Naszą misją jest podejmowanie działań na rzecz realizacji następujących celów:

cele strategiczne
  1. Aktywizacja miasta i regionu dzięki oddziaływaniu efektywnego zintegrowanego systemu transportowego zapewniającego dostępność i jakość obsługi.
  2. Stworzenie systemu transportu przyjaznego dla użytkownika i dla środowiska, otwartego dla najszerszych kręgów społecznych niezależnie od miejsca zamieszkania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych i starszych.
  3. Konsolidacja przestrzenna regionu za pomocą sieci transportowej o randze połączeń odpowiadających randze ośrodków i kierunków.
cele taktyczne:
  1. Wytworzenie powiązań pomiędzy różnymi środkami transportu poprzez integrację prze­strzenną, taryfową i rozkładową, wspieranie rozwiązań niekonwencjonalnych eliminujących przesiadki. Aktywizacja łódzkiego lotniska regionalnego przez należytą jego obsługę transportową w skali miejskiej, regionalnej i ponadregionalnej.
  2. Modernizacja układu kolejowego zapewniającego miastu i regionowi dostępność do sieci krajowej i międzynarodowej i wytworzenie efektywnego systemu obsługi regionalnej. Ukształtowanie techniczne i organizacyjne węzła kolejowego w Łodzi, odpowiadającego randze miasta i porównywalnego z węzłami w innych dużych miastach kraju. Włączenie Łodzi i większych miast regionu do sieci szybkich połączeń kolejowych w wielu relacjach, w tym do Warszawy.
  3. Racjonalne wykorzystanie transportu samochodowego w zgodzie z lokalnymi uwarunko­waniami. Wytworzenie systemu obwodnic dla polepszenia warunków ruchu na obszarach deficytu infrastruktury drogowej w centrach miast. Uporządkowanie problemu parkowania na tych obszarach.
  4. Humanizacja przestrzeni ruchu pieszego, w tym powiązanych z otoczeniem stacji i przystan­ków. Poprawa jakości otoczenia, bezpieczeństwa, dostosowanie do potrzeb osób niepełno­sprawnych. Promocja infrastruktury „miękkiego transportu”.
  5. Racjonalna polityka inwestycyjna w zakresie transportu, na miarę środków zaintereso­wanych struktur samorządowych. Stworzenie warunków do efektywnego wykorzystania środków centralnych i zagranicznych w stopniu odpowiadającym randze miasta i regionu oraz skali potrzeb.

Realizacja powyższych celów odbywa się poprzez następujące formy działalności:

  1. Działalność mająca na celu uświadomienie szerszej publiczności znaczenia systemu transportowego dla aktywizacji gospodarczej i kulturowej miasta i regionu, dla jakości życia i stanu środowiska, dla dziedzictwa historycznego, realizowana poprzez seminaria, happe­ningi, publikacje.
  2. Analiza i twórcza krytyka form działania przedstawicieli i władz w zakresie funkcjonowania, modernizacji i rozwoju systemu transportowego. Mobilizacja tych władz dla działania w tym zakresie na różnych poziomach – centralnym, międzyregionalnym i Unii Europejskiej w celu zapewnienia należytej pozycji regionu i miasta w działaniach planistycznych i inwesty­cyjnych.


| Aktualności | Stowarzyszenie | Projekty | Publikacje | Inwestycje | Technika | Historia |
 
© IPT-2004 - Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu (Ostatnia aktualizacja 2004-05-30)