Stowarzyszenie - o nas...

My, użytkownicy komunikacji miejskiej, kolei, rowerzyści, kierowcy samochodów, a nade wszystko mieszkańcy miasta i regionu już od dawna obserwowaliśmy stan infrastruktury trans­por­towej regionu i przyglądaliśmy się funkcjonowaniu różnorakich rozwiązań komunikacyjnych. Jako osoby żywo zainteresowane problematyką transportową zdajemy sobie sprawę z potencjału i przest­rzeni, jaka pozostaje do zagospodarowania w dziedzinie komunikacji, a jako jej użytkow­nicy dostrzegamy problemy i niuanse, które z teoretycznego punktu widzenia pozostają niezauwa­żalne. Właśnie to połączenie wiedzy teoretycznej i doświadczeń praktycznych daje nam ogromny potencjał, który wykorzystujemy dla dobra miasta.

Wiedza i codzienna praktyka, wsparte logiką i zdrowym rozsądkiem, wielokrotnie przywodziły nam na myśl propozycje zmian, ulepszeń czy modyfikacji niektórych elementów układu komuni­kacyjnego regionu. Skala proponowanych zmian wahała się od drobnych korekt rozkładów jazdy po kształt systemu transportowego regionu i kraju. Zanim powstało Stowarzyszenie nasze pomy­sły wielokrotnie dyskutowaliśmy wśród znajomych czy na forach internetowych. Niektóre z idei w formie projektów wędrowały do właściwych instytucji, by tam albo zakończyć swą drogę, albo też doczekać się realizacji. Inne stanowiły zagadnienia zbyt obszerne, by jedna osoba mogła opracować je w sposób kompleksowy i poprawny. Co więcej, z czasem liczba problemów zaczęła lawinowo rosnąć, a te istniejące, nie mogły doczekać się rozwiązania. Powoli docierało do nas, że indywidualna praca każdego z nas nie wystarczy. Kroplą, która przelała przysłowiową czarę go­ry­czy, było pomijanie Łodzi w tworzeniu europejskiej sieci szybkich połączeń kolejowych. Łodzi, dru­giego pod względem liczby ludności miasta w Polsce, tworzącego ponadmilionową aglomerację!!!

Postanowiliśmy spotkać się, by poznać nawzajem i zastanowić nad możliwościami działania. Decyzja była jednoznaczna – zakładamy stowarzyszenie, które skupi wokół siebie ludzi, którzy będą chcieli pomóc Łodzi w przywróceniu jej rangi adekwatnej do jej wielkości.

Pierwsze spotkanie pozwoliło nam także na własne oczy przekonać się, kim właściwie jes­teśmy. Nie stanowimy wcale grupy dzieciaków, którzy przesiadują do późna w nocy przed ekranem komputera i z nudów angażują się w internetowe dyskusje. Wielu z nas to studenci (tak różnych kierunków jak: geografia, socjologia, pedagogika, kierunki politechniczne) i absolwenci, ale w swoim gronie mamy też osoby, które już dawno uzyskały stopnie naukowe. Widełki wie­ko­we – od 20 do ponad 40 lat. Z pozoru różnimy się dość znacznie, jednakże łączy nas pomysło­wość, otwartość umysłów i chęć działania na rzecz miasta, w którym żyjemy. Pokazujemy, że społeczeństwo obywatelskie to nie wymysł teoretyków, tylko rzeczywistość. Przekonujemy ludzi, że tworzenie rozwiązań, które mają służyć mieszkańcom (a do takich w całości należy tematyka komunikacyjna), nie może odbywać się „za ich plecami” i w końcu pokazujemy mieszkańcom, że obecne rozwiązania transportowe w regionie nie osiągnęły jeszcze apogeum – wręcz przeciwnie – dotychczasowy ich stan powinien raczej stanowić minimalny poziom odniesienia służący ciągłemu ulepszaniu.

W czerwcu 2004 roku zostało zarejestrowane nasze stowarzyszenie, a my natychmiast zabraliśmy się do pracy. W marcu 2005 roku zorganizowaliśmy konferencję „Przyjazny Transport – lepsze miasto” poświęconą problematyce komunikacyjnej rozpatrywanej w kontekście naszego regionu. Uczestniczyliśmy w pracach nad reformą komunikacji nocnej w Łodzi, wzięliśmy udział w konsultacjach i pracach nad projektem Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Współorganizo­wa­liś­my obchody Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2005. Wielokrotnie pojawialiśmy się w łódz­kich mediach - radiu, prasie i telewizji, zarówno jako goście, jak i autorzy artykułów oraz przedsię­wzięć. Dzięki naszej akcji „Ciepły tramwaj” zażegnany zostanie problem nieogrzanych pojazdów łódzkiej komunikacji miejskiej.

Wciąż pracujemy nad tym, aby transport w Łodzi i województwie ulegał systematycznej popra­wie. W naszych działaniach kładziemy bardzo silny nacisk na poprawę stanu kolei w regionie, na dalszą pozytywną ewolucję transportu publicznego w mieście, na integrację wszystkich środków transportu w jeden spójny system. Wszystkich, których cele i interesy są choć częściowo zbieżne z naszymi – serdecznie zapraszamy do wspólnego działania.



| Aktualności | Stowarzyszenie | Projekty | Publikacje | Inwestycje | Technika | Historia |
 
© IPT-2004 - Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu (Ostatnia aktualizacja 2004-04-30)